Sort by

Kelsey has logged 76 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Skull

The Skull

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Edit this entry  
29
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★½
Edit this entry  
29
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★½
Edit this entry  
29
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Society

Society

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Father's Day

Father's Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★
Edit this entry  
10
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★½
Edit this entry