Sort by

Kurt has logged 28 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oldboy

Oldboy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Homemade

Homemade

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do Not Disturb

Do Not Disturb

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Last Call

Last Call

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Voyage Au Bout De La Nuit

Voyage Au Bout De La Nuit

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Clichy-Montfermeil

Clichy-Montfermeil

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
Read the review Edit this entry