Sort by

Kurt has logged 354 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Iceman Cometh

The Iceman Cometh

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
In the Family

In the Family

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Always (crashing)

Always (crashing)

2016
×
Edit this entry  
27
Nightmare Angel

Nightmare Angel

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Crash!

Crash!

1971
×
Read the review Edit this entry  
27
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
Edit this entry  
27
The Nest

The Nest

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Versus

Versus

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Report

Black Report

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Test Car

Black Test Car

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry