Sort by

Kevin has logged 540 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slither

Slither

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Come Play

Come Play

2020
×
★★
Read the review Edit this entry