Sort by

kev. has logged 48 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They

They

2002
×
Edit this entry  
22
Buried

Buried

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Relic

Relic

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowtown

Snowtown

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Elephant

Elephant

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hide Your Smiling Faces

Hide Your Smiling Faces

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frank

Frank

2014
×
Edit this entry  
01
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★
Read the review Edit this entry