Sort by

kev. has logged 381 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Porto

Porto

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
26
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
23
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
They're Inside

They're Inside

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Little

Little

2019
×
½
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
02
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chicuarotes

Chicuarotes

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read other review Edit this entry