Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
After We Fell

After We Fell

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Antonia's Line

Antonia's Line

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carmilla

Carmilla

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It

It

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peter Pan

Peter Pan

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tangled: Before Ever After

Tangled: Before Ever After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tarzan & Jane

Tarzan & Jane

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry