• All Too Well: The Short Film

    ★★★½

  • The Guilty

    ★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Things Heard & Seen

    ★★★★½

  • Ratatouille: The TikTok Musical

    ★★★★★

  • Canvas

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • A Babysitter's Guide to Monster Hunting

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • The Good Lord Bird

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Ammonite

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★★½

  • After We Collided

    ★★★★★

  • The Secret Garden

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Fantasy Island

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Underwater

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Knight Before Christmas

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The King

    ★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★½

  • Hair Love

  • Secret Obsession

    ★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Carmilla

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★½

  • Ma

    ★★★★★

  • Murder Mystery

    ★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Perfect Date

    ★★★

  • After

    ★★

  • Amy Schumer: Growing

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Kim Possible

    ★★

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Harpoon

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Princess Switch

    ★★

  • Bird Box

    ★★★★

  • The Grinch

    ★★

  • The Photographer of Mauthausen

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

  • Apostle

    ★★★½