Sort by

althea !! has logged 145 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
23
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Katips

Katips

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
LEGO Star Wars Summer Vacation

LEGO Star Wars Summer Vacation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Young Adam

Young Adam

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
Morbius

Morbius

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
My Son

My Son

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enchanted

Enchanted

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry