Sort by

Kern has logged 39 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Divine Love

Divine Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alice

Alice

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry