Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Our Marriage

Our Marriage

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Love New and Old

Love New and Old

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drifters

Drifters

1929
×
★★★½
Edit this entry  
26
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Youth in Fury

Youth in Fury

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Perfect Day

A Perfect Day

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Seed of Man

The Seed of Man

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
The Teachers’ Lounge

The Teachers’ Lounge

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Riccardo III

Riccardo III

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Our Lady of the Turks

Our Lady of the Turks

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Capricci

Capricci

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hermitage

Hermitage

1968
×
★★★
Edit this entry  
08
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pinocchio, ovvero lo spettacolo della Provvidenza

Pinocchio, ovvero lo spettacolo della Provvidenza

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Filumena Marturano

Filumena Marturano

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Side Street Story

Side Street Story

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Napoli milionaria

Napoli milionaria

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Questi fantasmi

Questi fantasmi

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★½
Edit this entry  
26
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Scipio the African

Scipio the African

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Salome

Salome

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Hamlet Less

One Hamlet Less

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★
Edit this entry  
21
Amleto di Carmelo Bene (da Shakespeare a Laforgue)

Amleto di Carmelo Bene (da Shakespeare a Laforgue)

1978
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Sky Crawlers

The Sky Crawlers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Trailer of a Film That Will Never Exist: Phony Wars

Trailer of a Film That Will Never Exist: Phony Wars

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
Monster

Monster

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Where I've Never Lived

Where I've Never Lived

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Beautiful

Beautiful

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Syriana

Syriana

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Embalmer

The Embalmer

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Spectator

The Spectator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Old Oak

The Old Oak

2023
×
★★★
Edit this entry