Sort by

kt has logged 478 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Merry Christmas, Mr. Bean

Merry Christmas, Mr. Bean

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One December Night

One December Night

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
My Southern Family Christmas

My Southern Family Christmas

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Mom's a Werewolf

My Mom's a Werewolf

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
09
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Southern Family Christmas

My Southern Family Christmas

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Mommas: Like Father, Like Son

Big Mommas: Like Father, Like Son

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry