Sort by

kennedy has logged 55 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Incantation

Incantation

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry