• Vanity Fair

    ★★★

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★½

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • Michael Palin: A Life on Screen

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Blue Planet II

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • The Vietnam War

    ★★★

  • Human Flow

    ★★★★½

  • Darkest Hour

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Zama

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Square

    ★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Sleep Has Her House

    ★★★★★

  • Silence

    ★★★

  • Planet Earth II

    ★★★★½

  • 13th

    ★★★★

  • I Am Not Madame Bovary

    ★★★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★

  • Sully

    ★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • The Salesman

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • American Honey

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • I, Daniel Blake

    ★★★★½

  • A Quiet Passion

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★

  • The Big Short

    ★★½

  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness

    ★★★★

  • Spectre

    ★★

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • By Our Selves

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★

  • Where to Invade Next

    ★★★★½

  • The Lobster

  • Inside Out

    ★★½

  • Dheepan

    ★★★

  • The Assassin

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Amy

    ★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★★

  • Our Little Sister

    ★★★½

  • Homeland: Iraq Year Zero

    ★★★★

  • Cobra Gypsies

    ★★★★

  • Aferim!

    ★★★★½

  • Taxi

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★½

  • Jauja

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★

  • Selma

    ★★★★

  • American Sniper

  • Interstellar

    ★★★½

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★½

  • Testament of Youth

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★