Sort by

🎞 Kemper 🎥 has logged 103 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocker

The Rocker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fatman

Fatman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry