Sort by

kels has logged 214 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Apology

The Apology

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The 101 Scariest Horror Movie Moments of All Time

The 101 Scariest Horror Movie Moments of All Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
She Said

She Said

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Josiah Saw

What Josiah Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hatching Pete

Hatching Pete

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
After We Collided

After We Collided

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier

Terrifier

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry