Kelly Yu has logged 53 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Paper Tiger

Paper Tiger

2020
×
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
Edit this entry  
09
They Came Together

They Came Together

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
SPF-18

SPF-18

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gift

The Gift

2015
×
Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Edit this entry  
09
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★
Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
Edit this entry  
03
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witness

The Witness

2015
×
Edit this entry  
29
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
22
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
16
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Edit this entry  
13
Hush

Hush

2016
×
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Petaling Street Warriors

Petaling Street Warriors

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry