Sort by

kellis_ has logged 283 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elvis

Elvis

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Garden Party

Garden Party

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
21

21

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
If These Walls Could Talk

If These Walls Could Talk

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil You Know

The Devil You Know

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas Full of Grace

Christmas Full of Grace

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
She Said

She Said

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happening

Happening

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence

The Silence

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
The Poker House

The Poker House

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Till

Till

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry