Keith has logged 59 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
When We First Met

When We First Met

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Greed

Greed

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Irreplaceable You

Irreplaceable You

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
U-571

U-571

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Collector

The Collector

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Samaritan

The Samaritan

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
On the Road

On the Road

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blockers

Blockers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Corridors of Blood

Corridors of Blood

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Super

Super

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Trial

The Trial

2010
×
Edit this entry  
04
Little Boxes

Little Boxes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry