Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
No, or the Vain Glory of Command

No, or the Vain Glory of Command

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
21

21

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Portuguese Falcon

The Portuguese Falcon

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Around the World When You Were My Age

Around the World When You Were My Age

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
O Movimento das Coisas

O Movimento das Coisas

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crash

Crash

2004
×
★½
Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fix

Fix

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry