Sort by

mickey has logged 310 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pull My Daisy

Pull My Daisy

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ballet

Ballet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High School

High School

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry