Sort by

Keaton has logged 248 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★½
Edit this entry  
21
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Story from Echigo

A Story from Echigo

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Beyond All Limits

Beyond All Limits

1959
×
★★★½
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Doña Perfecta

Doña Perfecta

1951
×
★★★½
Edit this entry  
01
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Pina

Pina

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Yakuza Graveyard

Yakuza Graveyard

1976
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Night

Fantastic Night

1942
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Blow Job

Blow Job

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Queen Doll

Queen Doll

1972
×
★★½
Edit this entry  
24
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Girl in Every Port

A Girl in Every Port

1928
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Moth Diaries

The Moth Diaries

2011
×
★★
Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Second Circle

The Second Circle

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joan the Maid I: The Battles

Joan the Maid I: The Battles

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Bridges

Under the Bridges

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry