Sort by

KE1CHI has logged 541 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cinderella Addiction

The Cinderella Addiction

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Full Alert

Full Alert

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Crack: Inception

The Crack: Inception

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
El crack dos

El crack dos

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
El crack

El crack

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bitter Stems

The Bitter Stems

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Eye for an Eye

Eye for an Eye

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 7 Grandmasters

The 7 Grandmasters

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Outlaws

Outlaws

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adiós

Adiós

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stronghold

The Stronghold

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Days

Last Days

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Immortals

Immortals

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Stuntmen

Kung Fu Stuntmen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Eight Hundred

The Eight Hundred

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Riot Police

Riot Police

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry