Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Tag

Tag

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
American Mary

American Mary

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
31

31

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Juvenile Crime

Juvenile Crime

1997
×
Read the review Edit this entry  
21
Llamageddon

Llamageddon

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Excision

Excision

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Trog

Trog

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
42

42

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry