2020

Kazmer Kazmer’s year in review

Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★★★

  • Boys State

    ★★★★★

  • An Evening with Tim Heidecker

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Smiling Friends

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 418 Films watched
  • 34.8 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

Chopping Mall

Jan 1

Most Watched

Money Plane

4 times

Robot in the Family

3 times

Super Mario Bros.

3 times

The Man with Two Brains

3 times

Mister America

3 times

Last Film

Spy Kids 3-D: Game Over

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
180 films
Horror
142 films
Thriller
111 films
Action
107 films
Sci Fi
98 films
Drama
92 films
Adventure
72 films
Fantasy
67 films
Crime
62 films
Family
58 films
USA
330 films
UK
46 films
Japan
31 films
Canada
30 films
France
15 films
Germany
13 films
Australia
10 films
Italy
7 films
Spain
6 films
Ireland
6 films
English
384 films
Japanese
35 films
Italian
28 films
Spanish
27 films
French
19 films
German
16 films
Latin
9 films
Cantonese
4 films
Chinese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 152 Added 837

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Kazmer’s most liked review

A Gnome Named Gnorm

Who on Earth did they think this would be for? There's more guns in it than a Scorsese gangster film. Gnorm is ugly as fuck and gets horny in multiple scenes. There's deaths and violence and full on corpse comedy gags.

Gnorm is a psychotic sick fuck and needs to be euthanized immediately.

More reviews

Kazmer’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Son of the Mask
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Maid

Films Kazmer watched in 2020

  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Inspector Gadget
  • Robot in the Family
  • The Master of Disguise
  • Super Mario Bros.
  • Dirty God
  • Three Giant Men
  • Black Dynamite
  • Juarez 2045
  • Johnny Mnemonic
  • Blade Runner
  • Martha Marcy May Marlene
  • Exit Wounds
  • After the Storm
  • Dead Ringers
  • Caliber 9
  • Shame
  • Leaving Las Vegas
  • Money Plane
  • Top Secret!
  • Blind Woman's Curse
  • The Long Goodbye
  • To Live and Die in L.A.
  • Darkman
  • Total Recall
  • Faust: Love of the Damned
  • Junior
  • The Raid 2
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • Heavy Traffic
  • Fritz the Cat
  • Making of Despiser
  • Despiser
  • Sonatine
  • Thief
  • The Italian Job
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • Top Secret!
  • The King of Comedy
  • Repo Man
  • Rolling Thunder
  • Boys State
  • F for Fake
  • Rollerball
  • Ronin
  • True Lies
  • The Sweatbox
  • Overnight
  • Tokyo Drifter
  • Raw Deal
  • Class of 1984
  • Sound of Metal
  • Money Plane
  • Honey Boy
  • Serial Mom
  • Greener Grass
  • Ghost World
  • Star Trek: First Contact
  • Election
  • Death Wish
  • Johnny Mnemonic
  • Dead or Alive
  • Blow the Man Down
  • Let the Corpses Tan
  • Delicatessen
  • Night of the Devils
  • Lovers Rock
  • Mangrove
  • Coda
  • Mad Max 2
  • The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story
  • Clearcut
  • Mantera
  • Gone with the Pope
  • The Godfather: Part II
  • The House That Jack Built
  • Dazed and Confused
  • Dust Devil
  • Society
  • Scream 2
  • A Gnome Named Gnorm
  • Her Smell
  • Dagon
  • My Bloody Valentine
  • Anguish
  • Last Action Hero
  • TIMBERLINE
  • Project X
  • Good Morning
  • Menace II Society
  • Do the Right Thing
  • Castle Freak
  • Trick or Treat
  • Alligator 2: The Mutation
  • Liminal
  • 2048: Nowhere to Run
  • Darkman
  • The Alphabet
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • Alien³
  • Slasher.com
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • The Godfather: Part III
  • Me, Myself & Irene
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • After Hours
  • Death Becomes Her
  • Come to Daddy
  • Portrait
  • Bottle Rocket
  • The Matrix
  • 12 Angry Men
  • Money Plane
  • Despiser
  • Greta
  • Trainspotting
  • Jojo Rabbit
  • Dragon Ball Z: Cooler's Revenge
  • Judge Dredd
  • Three Giant Men
  • The Man with Two Brains
  • Zardoz
  • Blind Fury
  • #Horror
  • Monster House
  • Robot in the Family
  • Scooby-Doo on Zombie Island
  • Soul Killer
  • Maximum Overdrive
  • Bloodrunners
  • Evilspeak
  • Slender Man
  • Game Over
  • Hardware
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Book of Shadows: Blair Witch 2
  • Alien
  • The Grapes of Death
  • The Relic
  • The Mangler
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Slugs
  • The Sentinel
  • Dog Soldiers
  • Striking Daughter
  • Happy Death Day 2U
  • Happy Death Day
  • Spiral
  • Swing You Sinners!
  • Demons
  • The Fog
  • One Cut of the Dead
  • Thir13en Ghosts
  • Ghost Ship
  • The Blob
  • Alligator
  • Ghostbusters
  • Silent Hill: Revelation 3D
  • Silent Hill
  • Sadako vs. Kayako
  • TerrorVision
  • The Incredible Melting Man
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Gremlins
  • An Evening with Tim Heidecker
  • Pin
  • Host
  • The Fly
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Stuff
  • The Last Dance
  • Krampus
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Darkness Falls
  • Darkness Falls
  • Cell
  • Candyman
  • Money Plane
  • The Scooby-Doo Project
  • Unfriended: Dark Web
  • Unfriended
  • The Return of the Living Dead
  • Day of the Dead
  • Robot in the Family
  • Halloween III: Season of the Witch
  • House
  • House
  • 30 Days of Night
  • Fright Night
  • Carrie
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Wolf of Snow Hollow
  • End of Days
  • Color Out of Space
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • Blade
  • End of Days
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • A Nightmare on Elm Street
  • Chopping Mall

See all 418

World map

Highly rated films Kazmer is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more