Kazmer has written 46 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Ladies Man

    The Ladies Man

    ★★★½

    Basically just a live action Daffy Duck cartoon. Almost every point here is for the insane production design and every one of those fantastic ladies. Jerry is a one-man sensory overload and I was way too high to put up with his bullshit tonight.

  • Body Melt

    Body Melt

    ★★★½

    Worth watching for the insane soundtrack decisions more than the body melting

  • Fire and Ice

    Fire and Ice

    ★★★½

    While the credits were rolling, the moment my buddy says "I liked the backgrounds a lot, I wonder who did them," I saw Thomas Kinkade's name roll up the screen and let out the ugliest laugh of my life

  • Star Trek: The Motion Picture

    Star Trek: The Motion Picture

    ★★★½

    Half of this movie is people silently staring at things

  • Point Break

    Point Break

    ★★★½

    Needed 75% less surfing and skydiving and 140% more angry John C McGinley

  • American Pop

    American Pop

    ★★★½

    There is an alternate dimension out there where this is a live action movie and I love the shit out of it, but Bakshi's signature quick and dirty style is once again the primary thing holding back my enjoyment of his own films. I dig the watercolor backgrounds but god those faces are haunting. The disjointed rotoscoping and cheap xerox photocopy become more distracting than anything else.

    Ya almost had me this time ya crazy bastard, but even Bob Seger can't pull me over the line for this one

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★½

    You better believe I was watching the Deathly Weapons cut again

  • Wheels on Meals

    Wheels on Meals

    ★★★½

    Sammo Hung has the tightest goddamn fits in this movie

  • The Legend of Billie Jean

    The Legend of Billie Jean

    ★★★½

    Turns the most low-stakes revenge story ever into a chaotic adventure of manhunts, hostages, dopplegangers, car chase shootouts, arson, attempted rape, armed robbery, and murder - and all with the vibes of a Mary-Kate & Ashley home movie. This is Natural Born Killers as a 90's Disney Channel flick. Cannot imagine who the intended audience for this was. Truly bizarre.

  • After the Storm

    After the Storm

    ★★★½

    Soundtrack by KK Slider

  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

    Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

    ★★★½

    The cinematography is really pulling overtime here. The extended takes make some amazing set pieces (they almost make the film worth watching just to see these alone), and even when the plot-heavy scenes start to drag a bit, the visual storytelling manages enough entertainment to get them through. Could have used a bit more excitement in the middle section, but overall still a pretty good movie.

  • The Sweatbox

    The Sweatbox

    ★★★½

    The music Sting wrote for this movie sucks and removing it was the best change New Groove went through during production. Roxanne might be a banger but damn these were lame, like first drafts of Elton's Lion King soundtrack.