Kazmer has logged 50 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Steak

Steak

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nonfilm 2

Nonfilm 2

2002
×
Edit this entry  
26
Nonfilm

Nonfilm

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Late Show

The Late Show

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Richard III

Richard III

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Sorceress

Sorceress

1982
×
★★
Edit this entry  
22
Fear No Evil

Fear No Evil

1981
×
★½
Edit this entry  
22
Deathcheaters

Deathcheaters

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
V-World Matrix

V-World Matrix

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Road to Revenge

Road to Revenge

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Super Mario Bros: This Ain't No Video Game

Super Mario Bros: This Ain't No Video Game

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★
Edit this entry  
17
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Looking for Comedy in the Muslim World

Looking for Comedy in the Muslim World

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★
Edit this entry  
15
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Legends of the Hidden Temple

Legends of the Hidden Temple

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Things Change

Things Change

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
F/X

F/X

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Repo Jake

Repo Jake

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Despiser

Despiser

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Sweeper

The Sweeper

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry