Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
KayleyHenderson

KayleyHenderson

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for KayleyHenderson
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • KayleyHenderson’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★ Watched by KayleyHenderson 02 Aug 2022

    After first watch I would probably give a 3.75 because I’m definitely stupid and just didn’t get certain things in context. Sound design was phenomenal and keke/angel/oj LOVE. I screamed “holy fuck” and jumped twice so props to them for that

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★★½ Rewatched by KayleyHenderson 20 Jul 2022

    Giving it an extra half star for the Taylor swift goat remix tie in and the TLCU (Ted Lasso Cinematic Universe)

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Rewatched by KayleyHenderson 18 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is a perfect film and I love every second of it. Andrew Garfield I want to give you a kiss on the mouth

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★★ Added by KayleyHenderson

    My favorite marvel series so far. I love Kamala and how diverse and fun It was. I need more of her asap

  • Meet the Robinsons

    Meet the Robinsons 2007

    ★★★★★ Added by KayleyHenderson

    I just came across this one and it is tied for my favorite Disney movie. CRIMINALLY underrated. It has so much heart and it makes me cry every time I watch it

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    ★★★★ Added by KayleyHenderson

    Honestly this ifs my favorite thing SW has put out since the sequels. I found myself constantly on the edge of my seat wondering if they were going to make it when, duh, they do. I've had trouble getting into the other series' they've put out (except clone wars) but this one I watched as soon as it came out every week. I love loved loved it

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★★ Watched by KayleyHenderson 10 Jul 2022

    I enjoyed. I laughed, I was sad, all the classic marvel emotions. However I did feel like this was pretty meh. I fear marvel cranking out like 16 projects a year now is making the material weak in the films. It all feels the same to me in a lot of ways. Def felt like a Taika film but thought ragnorok was better. Chris killed this again though

  • Palm Springs

    Palm Springs 2020

    ★★★★ Watched by KayleyHenderson 06 Jul 2022

    I watched this a while ago but I just really really liked this

  • Choose or Die

    Choose or Die 2022

    ★★ Added by KayleyHenderson

    this was definitely a netflix movie

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru 2022

    ★★★★½ Added by KayleyHenderson

    Concept: Harry saw an early screening of this and wrote cinema about the minions

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse 2018

    ★★★★★ Added by KayleyHenderson

    Nick miller is Spider-Man

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★½ Added by KayleyHenderson 1

    I probably would give this a 3.75/5 but I liked this. Definitely Baz from the camp-ness of a lot of sequences (the beginning lol). Austin Butler absolutely bodied this. Tom Hanks was.......interesting. I thought Baz's style really fit the story of Elvis' life (which wow is really fucking sad). Shoutout to the costumes too

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5

Review Tags

12
  • theater
  • watched with sydney
  • watched with shannon
  • $5 tuesday
  • watched with mom
  • opening night
  • watched for class
  • watched with emily
  • watched with fam
  • watched with katie
  • watched with matt
  • watched with taytum
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.