• Death to 2021

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • 14 Peaks: Nothing Is Impossible

    ★★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • The Tender Bar

    ★★

  • The Alpinist

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • The Summit of the Gods

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Friends: The Reunion

    ★★★★

  • Cool Cat Fights Coronavirus

    ½

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Seaspiracy

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • OPAL

    ★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

    ★★★★

  • Pete Davidson: Alive from New York

    ★★★½

  • 365 Days

    ½

  • Last Christmas

    ★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Who Sank the Titanic?

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Fantastic Fungi

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Nimic

    ★★

  • SHOP: A Pop Opera

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Artifishal

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Trevor Noah: Son of Patricia

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★★

  • Skin

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★½

  • The Bleeding Edge

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Hearts Beat Loud

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • The Secret Life of the Cruise

    ★★

  • The Dawn Wall

    ★★★★½

  • Heal

    ★★★★