Sort by

Katrin has logged 82 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Little England

Little England

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Monster

Monster

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Garage

Garage

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
Edit this entry  
20
Jimmy's Hall

Jimmy's Hall

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Tristan & Isolde

Tristan & Isolde

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★½
Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Edit this entry  
04
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Adam & Paul

Adam & Paul

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parents

Parents

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wither

Wither

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry