Sort by

Katrina has logged 51 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blackbird

Blackbird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Best Seller

Best Seller

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Born Romantic

Born Romantic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ceremony

Ceremony

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rain

Rain

1932
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hans Westmar

Hans Westmar

1933
×
Read the review Edit this entry  
22
Adam

Adam

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Parts You Lose

The Parts You Lose

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gene Kelly: Anatomy of a Dancer

Gene Kelly: Anatomy of a Dancer

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
American Tragedy

American Tragedy

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vibes

Vibes

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Then Came You

Then Came You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Consenting Adults

Consenting Adults

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Downhill

Downhill

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
Edit this entry  
06
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry