Kat has logged 104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alike

Alike

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hollow in the Land

Hollow in the Land

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry