Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Flower

Flower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry