katie has logged 263 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Starstruck

Starstruck

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King

The King

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Dreams

Dreams

1990
×
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waking Life

Waking Life

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Read the review Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Helvetica

Helvetica

2007
×
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry