Katie has logged 221 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Predator Holiday Special

The Predator Holiday Special

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Night B4 Christmas

The Night B4 Christmas

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aunt Fanny's Tour of Booty

Aunt Fanny's Tour of Booty

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sonic: Christmas Blast

Sonic: Christmas Blast

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Flawless

Flawless

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Next Avengers: Heroes of Tomorrow

Next Avengers: Heroes of Tomorrow

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Click

Click

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Burger

Good Burger

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barnyard

Barnyard

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moses: Egypt's Great Prince

Moses: Egypt's Great Prince

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Flintstones in Viva Rock Vegas

The Flintstones in Viva Rock Vegas

2000
×
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry