Sort by

alice has logged 24 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnage: Swallowing the Past

Carnage: Swallowing the Past

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry