Sort by

alice has logged 276 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jane

Jane

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
This Is England '90

This Is England '90

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ted Hughes: Stronger Than Death

Ted Hughes: Stronger Than Death

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Is England '88

This Is England '88

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is England '86

This Is England '86

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry