Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vicious Kind

The Vicious Kind

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Water

Deep Water

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psychout for Murder

Psychout for Murder

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
Read the review Edit this entry  
22
Pumpkin

Pumpkin

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Toys Are Not for Children

Toys Are Not for Children

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marie, the Doll

Marie, the Doll

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Viva

Viva

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry