Sort by

Kyle has logged 55 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brüno

Brüno

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Second Fiddle

Second Fiddle

1939
×
Read the review Edit this entry  
21
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lemon

Lemon

1969
×
Read the review Edit this entry  
21
Life and Freaky Times of Uncle Luke

Life and Freaky Times of Uncle Luke

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Kid

First Kid

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Strong Man

The Strong Man

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trolley Troubles

Trolley Troubles

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Water

Dark Water

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
American Thrift: An Expansive Tribute to the

American Thrift: An Expansive Tribute to the "Woman American"

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
08
if....

if....

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Open All Night

Open All Night

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carmen

Carmen

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry