Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Creature from the Pit

Doctor Who: The Creature from the Pit

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: City of Death

Doctor Who: City of Death

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: Destiny of the Daleks

Doctor Who: Destiny of the Daleks

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: The Armageddon Factor

Doctor Who: The Armageddon Factor

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: The Androids of Tara

Doctor Who: The Androids of Tara

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Who: The Stones of Blood

Doctor Who: The Stones of Blood

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: The Pirate Planet

Doctor Who: The Pirate Planet

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: The Ribos Operation

Doctor Who: The Ribos Operation

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: The Invasion of Time

Doctor Who: The Invasion of Time

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: Underworld

Doctor Who: Underworld

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: The Sun Makers

Doctor Who: The Sun Makers

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Time Warrior

Doctor Who: The Time Warrior

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anne of Green Gables: The Sequel

Anne of Green Gables: The Sequel

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Stand

The Stand

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Fright: The Making of American Horror Story

Behind the Fright: The Making of American Horror Story

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pumpkin

Pumpkin

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
That Darn Cat

That Darn Cat

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cursed

Cursed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Junji Ito Maniac: Japanese Tales of the Macabre

Junji Ito Maniac: Japanese Tales of the Macabre

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry