Karim has logged 55 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
Edit this entry  
25
50/50

50/50

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Edit this entry  
24
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
23
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Edit this entry  
20
The Running Man

The Running Man

×
Read the review Edit this entry  
20
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
The Getaway

The Getaway

1972
×
Edit this entry  
19
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Edit this entry  
18
Little Fish

Little Fish

2020
×
Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Prophet

A Prophet

2009
×
Edit this entry  
17
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
Edit this entry  
17
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
Read the review Edit this entry  
16
Nothing to Lose

Nothing to Lose

1997
×
Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
16
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
Edit this entry  
16
News of the World

News of the World

2020
×
Edit this entry  
15
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
Edit this entry  
14
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Read the review Edit this entry  
14
Down with Love

Down with Love

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Amour

Amour

2012
×
Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Edit this entry  
12
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Edit this entry  
09
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
Edit this entry  
09
Dr. No

Dr. No

1962
×
Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
07
White Zombie

White Zombie

1932
×
Read the review Edit this entry  
07
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
I Am Afraid to Forget Your Face

I Am Afraid to Forget Your Face

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry