karen has written 220 reviews for films during 2017.

  • Brawl in Cell Block 99

    Brawl in Cell Block 99

    ★★★★

    i have never screamed so much at one movie

  • Good Time

    Good Time

    ★★★½

    still not totally on board with the safdies but the energy in this movie is insane

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★½

    i would have watched this movie a lot sooner if you had told me that sam spruell was a secondary character in it

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    DO A FLIP

  • Moana

    Moana

    ★★★

    put this on because the florida project stressed my mom out too much

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★½

    my neighbor totoro.

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★★

    realtime footage of me just outright weeping at the end as rocky and adrian try to find each other in the crowd

  • White Christmas

    White Christmas

    ★★★★

    :')

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    honestly seems wrong that there was no showdown between bb8 and evil bb8

  • Pocahontas

    Pocahontas

    ★★★★

    RICHES FOR CHEAP

  • Bluebeard

    Bluebeard

    ★★★½

    hachi machi those butcher sequences

  • Treasure Planet

    Treasure Planet

    ★★★½

    i completely forgot that martin short is in this movie, also can i blame morph for the minions or what