Sort by

✿ eli ✿ has logged 84 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hoodwinked Too! Hood VS. Evil

Hoodwinked Too! Hood VS. Evil

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Bowie & The Story of Ziggy Stardust

David Bowie & The Story of Ziggy Stardust

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry