• 1917

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★★½

  • Butterflies

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★

  • Phantom Thread

  • mother!

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • The Shape of Water

  • Dunkirk

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

  • On Body and Soul

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Lion

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

  • La La Land

  • Lights Out

    ★★★½

  • American Honey

    ★★★★

  • Deadpool

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Revenant

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Creed

    ★★★

  • Cold of Kalandar

    ★★★★★

  • Nausea

    ★★★

  • The Martian

  • Spotlight

  • Frenzy

    ★★★★

  • Youth

    ★★★½

  • Love

    ★★★★

  • Sicario

  • Carol

  • Amy

    ★★★½

  • Victoria

    ★★★★

  • Ivy

    ★★★★

  • Interstellar

  • Fury

    ★★★

  • Gone Girl

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Predestination

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Winter Sleep

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • Boyhood

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

  • 12 Years a Slave

  • Gravity

  • The Great Beauty

    ★★★★

  • Beyond the Hill

    ★★★½

  • Django Unchained

  • Holy Motors

    ★★★

  • Amour

    ★★★★

  • Inside

    ★★★★

  • War Horse

    ★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Artist

    ★★★½