Sort by

Kara has logged 41 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Out of Time

Out of Time

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ordeal by Innocence

Ordeal by Innocence

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tracks

Tracks

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: Tales of the Code: Wedlocked

Pirates of the Caribbean: Tales of the Code: Wedlocked

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
See in Blue

See in Blue

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laggies

Laggies

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry