Sort by

Kara has logged 330 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Colette

Colette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bodied

Bodied

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
05
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read prior review Edit this entry  
04
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read the review Edit this entry