Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Friendly Shadow

Friendly Shadow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apocalypse: The Second World War

Apocalypse: The Second World War

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Cube

Cube

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Geographic - Beyond the Movie: The Fellowship of the Ring

National Geographic - Beyond the Movie: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fractals: Hunting the Hidden Dimension

Fractals: Hunting the Hidden Dimension

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Becoming Human

Becoming Human

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry