• The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    TRAILER #2

    Jack Black, Anya Taylor-Joy, Donkey Kong, Mario Kart, Rainbow Road, actual plumbing - I'm on board with all of it.

    "Wa-hooo"

  • Night at the Museum

    Night at the Museum

    ★★★★

    Ben Stiller and Robin Williams make me extremely nostalgic.

    This is, for me, the definition of simpler times.

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★½

    Damn, this is some bold and beautiful action.

    You had me at Cruise, Tom Cruise.

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

    A worthy tribute to Chadwick.
    His every appearance has a powerful impact.
    Silence has never been louder. Except for the huge applause after.

    Letitia handles the mantle beautifully. Lupita and Danai never disappoints.
    Angela Bassett elevates it all with a mighty performance.

    A visual spectacle where the villain and slowmotion is on point.
    Watching it in IMAX didn't hurt either.


    2022 Ranked
    MCU ranked

  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★★

    Kevin f***ing Bacon.

    That's it. That's the review.


    MCU ranked
    2022 ranked

  • Hitchcock

    Hitchcock

    ★★★½

    Fascinating backstory of Alfred's famous film.

    Sir Anthony Hopkins gracefully transforms into this iconic figure.

    Hellen Mirren and Scarlett Johansson were also great.

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★

    A humble and comfortable story accompanied by soothing shots and beautiful architecture.

    Kogonada is growing on me, fast.

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

    It's November, cold and dark outside. That only means one thing - my annual trip to Hogwarts. This time was extra special.

    I felt sad watching after the passing of Robbie Coltrane. But his ever lasting words has never meant more. It gives me goosebumps, fills my heart and comforts me greatly.

    "The legacy of the movies is that my children’s generation will show them to their children. So you could be watching in 50 years time, easy. I’ll not be here sadly.....but Hagrid will, yes!”

    Harry Potter ranked

  • Inside

    Inside

    You had me at Dafoe.

    Bo Burnham better have a cameo.

  • The Stranger

    The Stranger

    ★★★½

    A tad slow perhaps. But an intriguing vibe.

    Joel Edgerton and Sean Harris are great.


    2022 Ranked

  • Weird: The Al Yankovic Story

    Weird: The Al Yankovic Story

    ★★★★★

    When you've put Daniel Radcliffe, Rainn Wilson, Jack Black and Conan O' Brien together - you've taken me to an extremely comfortable place.

    Sorry, Batman. THIS is my favorite movie of 2022.


    2022 Ranked

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    Thanks to the effective audiovisuality I'm constantly glued to the screen.

    I might think twice about renting an airbnb though.


    2022 Ranked