kanye has written 86 reviews for films rated ★★★ .

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★

    iconic that andrew garfield's interpretation of peter parker was "hunched shoulders skater boi belt undone one headphone always in no discernible interests but has a rear window poster in his room buys clothes at zumiez has a moderately sized tumblr following smokes weed and never stops talking about it human embodiment of the year 2012"

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★

    when it cuts to harry and he’s home alone painting a still life

  • The Family Stone

    The Family Stone

    ★★★

    the inimitable sarah jessica parker

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★

    brain so broken that i started cackling when marv said “wow, what a hole”

  • King Richard

    King Richard

    ★★★

    the ideal movie to watch with your mom is one like this where she can say “i remember when this happened” over and over

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★

    surprised to say i was actually on board with a lot of this in all of its uneven goofy dumbassery and rly did laugh a lot at how everyone was in a completely different movie from everyone else but WITH THAT SAID man oh man jared leto is just truly borderline unwatchable, kind of cannot believe that performance even made the final cut. awful stuff! retire bitch!

  • The Humans

    The Humans

    ★★★

    oh to be comforted by your boyfriend steven yeun after your parent does something insane on thanksgiving

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★

    on one hand i think we desperately need to end the lin-manuel miranda industrial complex before he gets away with anything else. on the other hand if andrew garfield wins an oscar for this it will be justice for the events of the year 2011 and i will happily accept that ❤️ he rules ❤️

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★

    young harold ramis please give me a call

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★

    honestly worth the price of admission just to hear ben affleck call matt damon a cunt

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    why does james bond wanna fuck men so bad and more importantly why doesn’t he simply do it

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★

    lmao ME!!!!!!!!! every insane thing every woman in this movie did i was like “yes my sister i would do the same. you’re right.” twink antonio banderas off the charts sexy also