allison has written 31 reviews for films rated ★★½ .

  • She Said

    She Said

    ★★½

    nothing could have prepared me for the experience of hearing patricia clarkson say “will gwyneth go on the record?”

  • The Faculty

    The Faculty

    ★★½

    elijah wood final girl!!!!!!

  • Landline

    Landline

    ★★½

    turturro sex scene!!!!! TURTURRO SEX SCENE!!!!!!!!!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

    you know who could really enter the multiverse of madness was bronco henry

  • The Batman

    The Batman

    ★★½

    i too would wear my sluttiest outfit to meet john turturro

  • My Beautiful Laundrette

    My Beautiful Laundrette

    ★★½

    amazing how not one person in this movie behaved as though they'd ever interacted with another human before. i will be thinking about the thing daniel day lewis did with that champagne on my death bed

  • Songs My Brothers Taught Me

    Songs My Brothers Taught Me

    ★★½

    was not prepared to learn that one of the songs her brother taught her was macklemore’s thrift shop

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★½

    this needed about 80% less lesbian girlbosses and 100% more chris messina

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★½

    in many ways this movie feels like it was made on accident and in other ways, henry golding, is very hot

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★½

    aubrey playing a character who has my name like she doesn't know i'm in love with her... i'm picking up what ur putting down queen

  • The Witches

    The Witches

    ★★½

    blatantly copying ratatouille during the kitchen scene....... i see..............

  • Music and Lyrics

    Music and Lyrics

    ★★½

    oh okay i get why all men are Like That it’s because they just wish they were hugh grant